
Egyéni keresés
Brüsszel, Leuven, Bruges
Ómagyarok és szép új Európa...- Nõk Lapja
- 2009. 03. 18.
Nemigen lehet úgy Brüsszelbe repülni, hogy egy-két politikussal ne találkozzék az ember a gépen. Mostanában minden út és mindenki útja Brüsszelbe vezet. Aki meg még szerencsés is, az eljut Leuvenbe és Bruges-be, ahol az uniós irányelvek után alámerülhet a csokoládéboltok kínálta örömökben. És a sörözőkében. Igaz, ez utóbbiról majd egy másik cikkben olvashatnak. Amit valaki más ír.
Amikor az ember hazaér egy utazásról, a kérdések alapján könnyen eldöntheti, miről lesz érdemes írnia. Melyik bennünk élő, vagy belénk sulykolt közhellyel próbáljon meg leszámolni, és melyiket igazolja. A brüsszeli Európai Parlamenttel kapcsolatban mégsem vállalkozom mély igazságok közlésére, pedig második alkalommal töltöttem jó néhány órát a falai között. Igaz, néha a külsőségek - nem is beszélve az első benyomásokról - árulkodóak tudnak lenni, de a felületesség veszélyét is hordozzák.
A ház csupa üveg, csupa praktikum, az új épületeknél az energiatakarékosság is fő szempont volt. A falak, az ablakok speciálisan hőszigeteltek, napkollektorok adnak energiát, a vécéöblítéshez pedig esővizet használnak, ebből Brüsszelben rengeteg gyűlik össze. A tárgyalótermekben az ülések rögzíthetők, van egy kiválóan felszerelt tévé- és több rádióstúdió. Jó érzés, hogy az egyik épületszárnyat Antall Józsefről nevezték el. (A másikat Willy Brandtról, a hozzájuk vezető üveghidat pedig Konrad Adenauerről.)
![]() |
"A ház csupa üveg, csupa praktikum, az új épületeknél az energiatakarékosság is fő szempont volt. A falak, az ablakkok spceiálisan hőszigeteltek, napkollektorok adnak energiát." |
A híradóban a brüsszeli tudósításokban csak Barrosót és társait, miniszterelnököket, minisztereket látunk, legfeljebb képviselőket. A felvételekhez képest a ház (házak) hangulata jóval lazább. Szó sincs arról, hogy mindenki öltönyben, nyakkendőben, vagy feszes kosztümben járna, vannak ott farmerben is szép számmal. Rengeteg a látogató és rengeteg a fiatal, mert itt dolgozni jó állásnak számít több szempontból is. Nemcsak a fizetés miatt, hanem, mert kapcsolatokat építhet ki az ember, a körülmények pedig ideálisak. Már persze azoknak, akik ottlétük első napján nem vesznek el a liftek, épületek, emeletek útvesztőjében, és akiket azóta sem látott senki.
Játszótér-igazság
Egy másik igen érdekes apróság: egy televíziós kolléganőnk felfázott, elkísérték a Parlament (gondolom) egyik orvosi rendelőjébe, ahol őt is, a tőle vett vizeletmintát is perceken belül megvizsgálták, ellátták a kellő gyógyszerrel, gyógytea-filterekkel, mindezeket tehát nem receptként kapta meg, hogy váltsa ki, hanem a kezébe nyomták. Aztán a lelkére kötötték, hogy az üdítők közül pár napig részesítse előnyben az áfonyalevet. (Ami természetesen kapható is.) Így hangzott el Zsófi szájából az a meghökkentő mondat: „milyen szerencse, hogy itt lettem rosszul, és nem otthon..."
Nem szeretnék a vészmadár szerepében feltűnni, de minden egyes belépésünkkor arra gondoltam, hogy míg a repülőtéren szinte a retinánkat is lehántották, de a cipőinket tényleg, addig a Parlament biztonsági rendszerén úgy mentünk át, mint kés a vajon. Gondolom, ennek vége, nemrég olvastam, hogy bankrablás történt az épületben, mégpedig a központi ülésteremhez igen közel. Azóta valószínűleg nem olyan egyszerű a beléptetés.
![]() |
A brüsszeli főteret, a Grand-Place-t a céhek házai ölelik körül |
És egyáltalán nem olyan egyszerű átlátni magának a Parlamentnek a rendszerét sem. Például, mert itt nincs kormánypárt, meg ellenzék, ezért a pártok és a nemzeti delegációk állandóan szövetségeseket keresnek az ügyekhez. Ebből következik, hogy az érdekek sokszor felülírják az értékeket. Most úgy tűnik, az érdekeknél stabilabb alapokra kellett volna ezt a közösséget építeni. A kint dolgozók szerint sok a téveszme bennünk az EU-val kapcsolatban, sokan hiszik, hogy a játszóterek játékainak lecserélése, vagy a vendéglátósok és a közétkeztetés életének megnehezítője, a HCCP szabályozás, az ő döntésük. Pedig nem. Minden kormány maga dönti el, kötelezővé teszi-e, vagy sem. Amikor tehát azon háborgunk, hogy a görög taverna konyhájából macskák sétálnak ki, nálunk meg egy kisvendéglőnek is sterilizálót és csírátlanítót kell működtetnie, ne az EU-t hibáztassuk.
„Anyát édes fiával..."
Brüsszeltól alig húszpercnyi autóútra van a patinás Leuven. A város katolikus egyetemén Széchenyik, Zrínyiek, Esterházyak, Batthyányk tanultak, de van egy, még ezeknél is fontosabb magyar vonatkozása. Itt találták meg egy kódex lapjai között egyik első nyelvemlékünket, az Ómagyar Mária-siralmat. A történet érdekes és kalandos. Az egyetem könyvtárát ugyanis az első világháborúban a német hadsereg jórészt elpusztította, ezért a jóvátétel keretében a leuveniek könyveket, kéziratokat, kódexeket válogathattak német területeken. Így került a ma Leuveni Kódex néven ismert könyv egy müncheni antikvárius, bizonyos Jacques Rosenthal úr üzletéből - aki Toscanában vásárolta azt - az egyetem kézirattárába. Ott aztán tanácstalanul nézegették az ismeretlen nyelven íródott szöveget, míg ki nem derült: magyar versről van szó. A magyar állam hosszú időn át próbálta megszerezni, végül 1982-ben, Muzslay István jezsuita atya hathatós segítségével sikerült.
Mindezekhez képest elenyésző kultúrtörténeti jelentősége van annak, hogy Leuven - ahol egymást értik a kellemesebbnél kellemesebb sörözők - a Stella Artois hazája. A belga sörök nagyon jók, legalábbis megbízható forrásból, minden áldozatra kész kollégáktól, akik végigkóstolták helyettem őket, ezt hallottam. Nyilván csakis azért tették, hogy hiteles információval lássanak el.
![]() |
Leuven ma is élő, színes egyetemi város |
A csokoládéváros
És itt látható Bruges egyetlen modern épülete - mutatott ki idegenvezetőnk a busz ablakából az öt-hat éve épült kultúrcentrumra. Felújítások persze történtek a kanyargós kis utcákból, keskeny öreg házakból álló gyönyörű városkában, de a lehető legszigorúbb műemléki szabályozás mellett. Ezt az egykor virágzó kereskedővárost melegebb napokon kishajóval is be lehet járni, a csatornákon kőhidak ívelnek át, templomtornyok magasodnak, látni szegényházat, a kőfaragók utcáját, ispotályt, de elidőzne az ember egy-egy kapu vagy öreg ablak nézegetésével is, vagy a csokoládéboltok kínálatában válogatva...
![]() |
Bruges gyalogosan és kishajóval is bejárható |
Itt működött a világ első tőzsdéje 1309-től, a Van der Beurze család (börze) házában. A művészet sok helyütt a gazdag kereskedővárosokban virágzik, hiszen élni is kell valamiből... Nem véletlen hát, hogy itt telepedett le annak idején Jan Van Eyck is. Érdemes, sőt, kötelező bemenni a múzeumba, hiszen a német-alföldi festészet szép gyűjteményét láthatjuk benne.
Betértünk a Miasszonyunk-templomba is, ott őrzik, üvegfal mögött Michelangelo szépséges szobrát, a Madonnát a kisded Jézussal. Jó helyen van, hiszen az ember ott állva azt érzi, csakis az Isten kiválasztottja képes a márványt így elvarázsolni, átlényegíteni, simogatóan meleggé tenni. Az ember szíve szerint elé húzna egy széket, és leülne szemben vele, nézné órákig, abban a reményben, hogy a szeme és az agya által magába szívhatná a szépséget.
![]() |
A középkori kőhidak a turisták kedvenc fotótémái... |
A templomokat itt nagyon magasra építették, egyiknek 105, másiknak 120 méter a tornya, de ami meglepőbb, hogy bennük kiállítások, plakátok láthatók. Vissza akarjuk hívni az embereket a templomokba, mondják, kérdés, ez-e a legjobb módszer erre? De ez már újra az egész, az egyesített Európa egyik nagy kérdése...
A tágas piactérre a Belfort-torony mögül jutottunk ki, kilencven méter magas ez is, föntről, állítólag, látni a tengert. Párás, nyálkás idő volt, hol eső, hol hó hullott, inkább a kis utcácskákat jártam végig, próbáltam kitérni a biciklivel közlekedők elől. Bruges-ben ugyanis a biciklis nagyobb úr a gyalogosnál, akiknek viszont nagyon meg kell húzniuk magukat, azok az autósok. Őket csak a legindokoltabb esetben engedik a város központjába.
Az útikönyvek azt ajánlják, vegyünk valamelyik kis pavilonban majonézes sült krumplit, eszegessük meg séta közben. Talán majd legközelebb. Mert kesztyűben ugyebár macerás a majszolgatás, kesztyű nélkül meg lefagyott volna a kezem. Ezért inkább egy jó meleg kisvendéglő fedezékéből néztem a hóvihart, aztán az esőt, aztán a hódara kavargását. Meg a helybélieket, aki az évnek ebben az időszakában talán többen vannak, mint a turisták, és akik láthatóan úgy vélekednek az elemekről, mint a fiam óvónője annak idején: nincs rossz idő, csak alkalmatlan öltözék.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése